Armia Konna i inne utwory Isaac Babel

ISBN:

Published: in the USSR in 1926

Hardcover

340 pages


Description

Armia Konna i inne utwory  by  Isaac Babel

Armia Konna i inne utwory by Isaac Babel
in the USSR in 1926 | Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, RTF | 340 pages | ISBN: | 4.22 Mb

Opowiadania Izaaka Babla (w wyborze i tłumaczeniu Jerzego Pomianowskiego) są jedyne w swoim rodzaju za sprawą tego, co opisują: egzotyczny świat zamożnych odeskich Żydów oraz lustrzane względem polskiego doświadczenie wojny 1920 roku. Od klimatówMoreOpowiadania Izaaka Babla (w wyborze i tłumaczeniu Jerzego Pomianowskiego) są jedyne w swoim rodzaju za sprawą tego, co opisują: egzotyczny świat zamożnych odeskich Żydów oraz lustrzane względem polskiego doświadczenie wojny 1920 roku. Od klimatów trochę jak z „Ziemi obiecanej” (aksamitne jarmułki i kamień pogromów), przez kurz i szrapnele starć pod Beresteczkiem i Zamościem, trafiamy znów do Odessy, gdzie króluje romantyczny gangster, Benia Krzyk.Opowiadania te są niepowtarzalne również za sprawą sposobu, w jaki opisują cwaniaków, Kozaków i kokoty.

Te teksty nie pozostawiają żadnych złudzeń w kwestii okrucieństwa świata, a zarazem przepełnione są bezradną litością. Zdarzały się w literaturze XX wieku teksty równie, a pewnie i bardziej brutalne. Ale to zachłyśnięcie się krwawą prawdą życia – gwałty krasnoarmiejców, dobijanie rannych przez polskie i sowieckie zagony, brukowana dżungla odeskiej Mołdawanki – i współczucie dla wszystkich, którzy ranią i są ranieni, jest jedyne w swoim rodzaju, niczym pocałunek i policzek doświadczone w tej samej chwili.Ale proszę państwa, tu nie ma co pisać.

To trzeba czytać - po to, żeby przekonać się, że żadna kula nie przeszywa ludzkiego serca z taką siłą, jak dobrze postawiona kropka na końcu zdania.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Armia Konna i inne utwory":


ironsmoke.pl

©2010-2015 | DMCA | Contact us