Dyrektywa ramowa dotyczaca bezpieczenstwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy

Niektóre warunki pracy mogą wykonywać bardzo naturalne ryzyko pojawienia się groźnych wybuchów, co jest zagrożeniem nie tylko dla życia ludzkiego, ale również i trudnym ryzykiem dla własnego środowiska naturalnego. W obiektu zminimalizowania ryzyka pojawienia się groźnych wybuchów Unia Europejska wprowadziła specjalną informację o nazwie Atex, której postanowienia istnieją od czerwca 2003 roku.

Atex (ang. Atmosphere Ecplosible) to rzeczywiście właściwie dwie bardzo ważne dyrektywy, które zajmują ochrony przeciwwybuchowej. Ważną z obecnych rad jest 94/9/WE – ATEX 100a, czyli specjalna dyrektywa dotycząca wszelkich wymogów dostarczania do zakupu różnej aparatury sterującej, regulacyjnej oraz zabezpieczającej. Dyrektywa ta działa również wymogów stawianym wszystkim urządzeniom oraz innowacyjnym systemom kontrole, które dane są do chodzenia w obszarach narażonych na wybuchy.

1999/92/WE – ATEX 137 to z kolei druga dyrektywa, jaka jest znacznie istotna pod względem samych pracowników, jacy muszą spełniać codziennie naszą aktywność na zagrożonym terenie. Regulacje tej zasady zatrzymują się w trudnej skali na bezpieczeństwie i ochronie zdrowia wszystkich ludzi, przebywających w zagrożonej strefie.

Na polskim rynku wynika z dnia na dzień coraz bardzo firm, jakie oferują profesjonalne szkolenia ATEX a osoby, które planują bliżej poznać wszystkie informacje ochrony przeciwpożarowej mogą zarejestrować się na kompleksowe szkolenia. Kursy takie są idealnym rozwiązaniem, i wręcz koniecznością dla pań, którzy na co dzień siedzą w powierzchniach zagrożonych wybuchem. Przeprowadzenie szkolenia ATEX jest również zaleceniem normy PN-EN 60079-17, która dotyczy wymogów kompetencyjnych dla wszystkiego zespołu w okolicach Ex. Wspomnieć należy też również o tym, że szkolenia ATEX nigdy nie mogą zmienić kursów pierwszej pomocy, które powinny być robione oddzielnie. Warto poszukać takich firm szkoleniowych, jakie zamierzają w bliskiej ofercie nie tylko szkolenia ATEX, ale tylko i kierowania z udzielania pierwszej pomocy.

Przestrzeganie dyrektyw ATEX stanowi niesłychanie znaczące i umożliwia dużo korzyści. Po ważne w obecny rada zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo w bliskim urzędzie produkcji a co najistotniejsze spełniamy przepisy dotyczącego prawa, dzięki czemu nie narażamy własnej firmy na żadne niepotrzebne kary finansowe. Dyrektywy te ułatwią nam także ograniczyć straty ekonomiczne, które płyną z możliwych zagrożeń i awarii naszych urządzeń. Wprowadzenie tych informacji to także idealne wyjście dla osób, które planują koordynować dokładnie służby BHP a osoby, jakie są za nie odpowiedzialne.